Dr. Kovács Edina
Mentálhigiénés szakember, coach, pszichodráma vezető, OH-instruktor
Dr. Kovács Edina vagyok, mentálhigiénés szakember, irodalom- és művészetterapeuta, valamint dramatikus szemléletű coach. 2004 óta dolgozom a humánerőforrás-fejlesztés területén trénerként, és vezetek pszichodráma-önismereti csoportokat, melyek célja az érzelmi tudatosság, az önreflexió és a személyes fejlődés támogatása.
Mentálhigiénés végzettségemet a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetében szereztem. Szakmai tudásomat folyamatosan bővítem: OH-kártya instruktori, művészetterápiás kiegészítő, majd irodalomterápiás képesítést, valamint life coach végzettséget is szereztem, hogy a hozzám fordulókat komplex eszköztárral segíthessem. Jelenlegi munkámban a mentálhigiéné szemléleti keretét ötvözöm a művészet- és irodalomterápia módszertanával, valamint pszichodráma csoportokat vezetek.
Szakterületek
álláskeresés, burnout/kiégés, elfogadás, gyász, kapcsolati problémák, készségfejlesztés, konfliktuskezelés, krízisfeldolgozás, lehangoltság, nevelés, önbizalom, önismeret, pályamódosítás, pályaválasztás, stressz, szorongás, válás
Bemutatkozás
Döntéseket hozunk, problémákat oldunk meg – nap mint nap. Ez legtöbbször gördülékenyen megy, hiszen kialakítottuk azokat a szokásokat és gondolkodási mintákat, amelyek segítenek eligazodni a mindennapokban. Vannak azonban élethelyzetek, amikor ezek a megszokott működési módok nem visznek előre – sőt, néha épp ezek állnak a változás útjában. Ilyenkor gyakori, hogy vagy ugyanazokat a gondolati köröket futjuk újra és újra, anélkül, hogy valódi kiutat találnánk, vagy tisztában vagyunk a szükséges lépéssel, de valami mégis meggátol a cselekvésben.
Mentálhigiénés szakemberként, terapeutaként, coachként éppen ezekben a helyzetekben tudok segíteni. A tanácsadás során támogatást nyújtok abban, hogy más nézőpontból tekinthessen rá az adott elakadásra. Amikor a belső gondolatokat – akár szavak, akár szimbólumok vagy tárgyak segítségével – sikerül „kézzelfoghatóvá” tenni, az gyakran olyan, mintha egy térkép rajzolódna ki: nemcsak az első lépések, hanem a cél és az odavezető út is kirajzolódik.
A pszichodráma megalkotója, Moreno azt mondja, a rosszul működő szituációkban, kapcsolatokban a spontaneitásunk tűnik el, ezért nem tudunk megfelelően reagálni. A spontaneitást azonban nem lehet akaratlagosan visszahozni; ezért is fontos számomra, hogy az egyéni konzultációk során ne csak a beszélgetésre támaszkodjunk. A közös munkát kiegészítem irodalomterápiás és művészetterápiás módszerekkel, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy ne csupán gondolataink, hanem érzéseink, belső képeink és élményeink is felszínre juthassanak. Ezek az eszközök segítik a mélyebb önreflexiót, és gyakran olyan felismerésekhez vezetnek, amelyek a hétköznapi gondolkodás során rejtve maradnának – így támogatva a valódi, belső erőforrásokra építő változást.
A tanácsadás során gyakran elhangzik két mondat. Az egyik: „az jutott eszembe, de… ez butaság.” – Ilyenkor valójában még meg sem születhetett az ötlet, a belső kritikus máris leállította.
A másik: „ezt még így sosem gondoltam végig.” – Ez pedig azt jelzi, hogy egy mélyebb felismerés történt valamivel kapcsolatban, amit eddig természetesnek vett – pedig lehet, hogy már nem szolgálja az életét. A tanácsadás célja éppen az, hogy ezek a belső korlátok felismerhetővé és alakíthatóvá váljanak. Sokszor már az is elegendő a változáshoz, ha sikerül új helyre tenni ezeket a belső határokat – és ezzel utat nyitni a megoldás felé.
Hiszem, hogy a tanácsadásban nincs „butaság”, nincs rossz kérdés.
Minden kliens egyedi, de az élethelyzeteinkben, dilemmáinkban sok a közös. Amikor ezek az elakadások már a harmonikus életvitelt veszélyeztetik, nem kell velük egyedül maradni. Ha úgy érzi, hogy támogatásra van szüksége a továbblépéshez, szeretettel várom.
