Kovács Zsuzsa Otília
Pszichológus, iskolapszichológus, képzésben levő családterapeuta
„Hiszem, hogy az igazi kozmetika a szívből jön, a testi - lelki harmónia bennünk van, csak meg kell találnunk az egyensúlyt, az erőforrást - ebben a közös munkában útitársad leszek.”
Tanulmányaimat a kolozsvári Babes - Bolyai Tudományegyetemen végeztem, 5 éves képzés keretében pszichológusi diplomát szereztem, majd ezt követően mesterképzés keretében iskolapszichológusként végeztem.
Diplomáim megszerzése után általános iskolában kezdtem el dolgozni, ahol tanulási- és viselkedési problémákkal küzdő gyermekekkel és fiatalokkal foglalkoztam.
Több mint 20 éve dolgozom gyermekekkel és családokkal. Az évek során dolgoztam alapítványnál, keresztény értékrendet adó katolikus óvodában, általános iskolában. Változatos szakmai tapasztalatokat szereztem autizmus, ADHD, beilleszkedési, magatartási, tanulási zavarral küzdő gyermekek fejlesztésével és a családok érzelmi támogatásában.

Szakterületek
szülőség, nevelés, ADHD, kapcsolati- és családi nehézségek, magány, szomorúság, Énkép, családi kapcsolatok, kiégés (burnout), düh és agresszivitás, életesemények, munka-magánélet egyensúly, önértékelés, intimitás
Bemutatkozás
A rendszerszemléletű pár- és családterápiás képzés elvégzésére az iskolai munkám során forduló családok inspiráltak.
Igy a sok éves családpszichoterápiás képzés után Román Pszichológiai Kollégium akkreditált tagja lettem és kis kitérővel a magyarországi képzési rendhez is csatlakoztam. Jelenleg a Magyar Családterápiás Egyesület képzésben levő családterapeutája vagyok, szupervíziós támogatással, kíséréssel fogadhatok családokat és párokat.
Sokan kérdezik,hogyan hangolódok rá egy-egy ülése? Már előző nap összerakom a jegyzeteimet, végiggondolom ki, milyen sorrendben fog jönni. Felidézem klienseim arcát, hangját, aztán a jegyzeteim alapján frissítem a terápiás folyamatot, hol tartottunk legutóbb és merre haladunk.
Az első interjú arra szolgál, hogy megismerjem a klienseim gondját, problémáit,ő pedig szerezzen egy benyomást rólam. Az óra végén megfogalmazzuk a terápia céljait, mit vár el, mit szeretne kapni a találkozásoktól. Ezután kezdődik el a feltárás, amelynek folyamata a kliensem egyéni élethelyzetétől és előtörténetétől függ.
Ha közös munka mellett dönt, az első dolgunk a nehézségei pszichológiai felmérése lesz. Ezt egy klinikai interjú keretében fogjuk elvégezni, amelyet közösen fogunk lefolytatni,esetleg néhány érdekes és informatív pszichológiai teszt segítségével. Az első konzultáció alapján megértjük azokat történéseket, amelyek megmagyarázzák, hogy miért igényeli és keresi ezt a terápiát. Ezután közösen összeállítjuk a terápia során kezelendő problémák és terápiás célok listáját és a terápiás időtartamot is megbeszéljük, ami lehet rövid vagy közepes időtartamú.
Jálics Ferenc jezsuita szerzetes gondolataival élve „az emberekkel levő legfőbb akadályunk, hogy nem hallgatjuk meg őket. Valakit meghallgatni nemcsak azt jelenti, hogy halljuk őt, hanem azt, hogy beleéljük magunkat beszélgetőpartnerünk problémájába. Sőt ennél is többet, minden érzékünkkel odafigyelni rá úgy, hogy teljesen megértve értve és tökéletesen elfogadva érezze magát.”
Ebben a szemléletben próbálok segíteni és amennyiben úgy érzi szívesen dolgozna velem, hogy tanuljunk együtt, fejlődjünk egymás mellett, akkor meghívom egy konzultációra, hogy fedezzük fel belső világát.