A stressz az életünk elkerülhetetlen összetevője. Talán egy lakatlan szigeten, ahol nincsenek ragadozók, ellenben magától megterem a fennmaradásunkhoz szükséges étel, megvalósítható lenne a stresszmentes létezés – de ez meg, egy ponton túl, rendkívül unalmassá válna. Ám ha visszakerülnek a képletbe a kihívások, az akár örömteli, de megoldandó helyzetek, akkor máris újabb stresszhelyzetekkel nézünk szembe. Ezért a stresszt nem kiiktatni, hanem optimalizálni kell az életünkben.
A stressz testi és lelki szinten is kifejti a hatását. Most a testi szintről írok pár gondolatot, a lelki szintre a későbbi bejegyzésekben térek vissza.
A hirtelen fellépő stressztünetek lehetnek kellemetlen testi érzetek, például felületes légzés, szorítás a torok, vagy a gyomor tájékán. Ezek a helyzet megoldódása, vagy elfogadása után rendszerint elmúlnak. Enyhíteni lehet őket légzőgyakorlatokkal (például négy ütemen át beszívni a levegőt, és ugyanennyi idő alatt kifújni), vagy gyorsan alkalmazható mindfulness-gyakorlatokkal (például színre, hangra, érintésre, illatra fókuszálva).
A valódi problémát a tartós stressz okozza. Testi szinten a riasztás hatására a mellékvesék aktiválódnak, ami hatással van a hipotalamuszra és a hormonrendszerre, és kortikoszteroidokat is termel: ezek az immunrendszer válaszait csökkentik. Ettől nyitottabbá válunk a fertőzésekre, vagy hosszabb távon akár a daganatos megbetegedések kialakulására is. A stressz csökkentésére mentális úton is törekednünk kell, de a testi reakciókat is fontos enyhíteni. A meditáció nagyon hasznos, ennek különböző formái lehetnek. A magam részéről nagyon szeretem a mozgásos táncmeditációt, ami akkor is segít a befelé, önmagamra figyelésben, amikor ülve vagy fekve már nehezen megy a gondolatok elcsendesítése. Szintén jó módszer az autogén tréning, ami nemcsak ellazít, hanem összességében is növeli a testtudatosságot, így hamarabb észrevesszük, ha a testünk feszüléssel, szorítással, egyéb tünetekkel tiltakozik egy-egy szituáció ellen.
Köszönjük Kovács Edina mentálhigiénés szakértőnknek a gondolatokat, egyúttal bátorítunk minden kedves olvasót, hogy ha a stressz tüneteit fedezi fel magán, forduljon hozzá bizalommal!
Comments